„Ha a Hold, midőn bejárja örökkévaló pályáját a Föld körül, öntudattal volna megáldva, melyen meg volna győződve, hogy saját jószántából rója útját… ugyanígy egy lény, aki nagyobb belátással és tökéletesebb intelligenciával volna megáldva, az embert és tetteit figyelve megmosolyogná azt az emberi illúziót, hogy a saját szabad akaratunk szerint cselekszünk.” (Albert Einstein)
Holdunk a Nemzetközi Űrállomásról készült képen:
A DSCOVR műhold egymillió mérföldre kering a Földről. Annak segítségével készült ez a felvétel:
Pinkhold, kékhold, szuperhold. Hogy is van ez?
Szuperhold: a szuperholdak nagyobbnak és fényesebbnek tűnnek, mint az átlagos teliholdak (kb. 7 százalékkal nagyobbnak és 15 százalékkal fényesebbnek). Ilyenkor a telihold fázisa az ellipszis alakú holdpálya Földhöz legközelebbi pontján következik be. Ebben az értelmezésben évente kétszer fordul elő ilyesmi.
Rózsaszín (pink) hold: április teliholdja egyáltalán nem rózsaszín, viszont gyakran esett egybe a Phlox subulata (rózsaszín moha, mohaflox), egy Észak-Amerika keleti részén őshonos vadvirág kora tavaszi virágzásával. Innen származik a köznyelvi elnevezése.
Kékhold: A holdfázisok 29,5 naponként ismétlődnek. Általában havonta egy teliholdat láthatunk. Ha viszont a telihold a hó legelejére esik, ugyanabban a hónapban láthatunk még egyet. Ezt a második teliholdat nevezzük kékholdnak.
Tudtad?
„Valódi ‘földfelkeltét’ csak az láthat, aki kering a Hold körül, mert a Hold egy adott pontjáról nézve a Föld az égnek folyamatosan ugyanazon a részén látszik (megfordítva: a Földről a Holdnak mindig és mindenhol (megközelítőleg) ugyanaz a fele látszik). A Föld forgása, illetve a napfényes részének változása viszont a Hold felszínéről is látszik.” (Wikipédia)
Holdhaikuk
Dienes Tibor: Láttam
a körfolyosón
még kapuzárás előtt
beosont a hold
BG Gabi:
Glóriát rajzol
platánfák lombja köré
az őszi újhold.
BG Gabi:
Ezüstre festi
a hold az alvó nádast –
partot ér a csönd.
BG Gabi:
Őszi éjszakán
vén kút mélyébe bámul
s elsápad a hold.
Forrás: 3sor.hu – haiku versek
Magyar Hold-pop
„Bár én is a földön élek
És a holdra tudom soha
Nem megyek
De ha éjjel az égre nézek
Nekem mondhatjátok a híreket
Én már sok mindenben nem hiszek
Csak az biztos, amit érzek
Mert ha éjjel a holdról énekelek
Velem sír a sok éhes kutyagyerek
Mi együtt mondjuk el
Mindenkinek”
Indul a nosztalgiavonat. Demjén Ferenc Sajtból van a Hold című dala. Ugráljatok ti is!
Tanulnivalónak
Kamaszkoromban az volt a szokásom, hogy egy jó adag Győri keksszel és egy nagy pohár tejjel befeküdtem a tévé elé, és néztem a Spektrum és a National Geographic műsorait. Bátyámat inkább az állatok és a növények, engem az űr foglalkoztatott. Most már 10+ éve nincs tévém, ideje egy kicsit nosztalgiázni:
Tudj meg többet a Holdról és keletkezéséről 3 percben, magyar nyelven!
„Az Apollo 9 végre kipróbálja a holdkompot, az Apollo 10 egy fehér csíkot húz a Hold fölé, hogy az Apollo 11 legénységének minden simán menjen a világ első holdraszállásánál.”
„Az Apollo 12 lett a NASA legpontosabb célbadobása, az Apollo 13 legénysége pedig majdnem odaveszett, de valóban saját magát jelölte parancsnoknak Alan Shepard az Apollo 14-re?”
Sós Dóra Gabriella írása
Hivatkozások:
Justin Viktor: Szuperhold, rózsaszín Hold, rózsaszín szuperhold, mi ez a káosz a Hold körül? Rakéta.hu, 2021. 03. 20.
Marinov Iván: 6 dolog, amit a Kék Holdról tudni kell. UrbanLegends.hu, 2012
Kiemelt kép: Moon – North Polar Mosaic, Color