Cékla, a magyar superfood
Nem kell mindig a külföldről exportált „szuper-élelmiszereket” hajtani, amikor hazánk, régiónk is bővelkedik olyan alapanyagokban, amelyek bőven fedezik szükségleteinket bizonyos ásványi anyagból, vitaminból és egyéb hasznos, biológiailag aktív vegyületekből. Ilyen például a cékla, ami erősíti az immunrendszert, magas vastartalma miatt vérképző hatása van, lúgosít, méregtelenít, antioxidánsokban gazdag, a benne lévő likopin rugalmasabbá teszi a bőrt, a folsav miatt pedig ajánlott a várandós nőknek. Vörös festékanyaga, a betacyanin utánozhatatlan, nem véletlenül a természetes színezékek egyike.
A cékla a répa nemzetségébe tartozik (mint a mángold vagy a cukorrépa). Termesztése egyszerű (még nekem is sikerült), viszonylag igénytelen növény. A fejlődési ideje hozzávetőleg 90-100 nap, így nyáron és ősszel is betakarítható. A nyári céklákat érdemes frissen elfogyasztani, az őszi céklákat pedig hosszabb ideig is lehet tárolni. Csak a lilás-vörös árnyalatú változatból 5-6 ismert itthon (pl. Monika, bíborhenger, rocket stb.), de létezik sárga, fehér, cirmos változatokban is.
A cékla földíze kissé megosztó tud lenni, de jól elkészítve sokféleképp hasznosítató: salátának, savanyúságnak, levesnek, más gyümölccsel párosítva ivólének és így tovább. Ezúttal egy vegán pite alapanyagaként mutatkozik be.
Vegán céklás minipite
Előkészítési idő: 70 p
Elkészítési idő: 20-25 p
Hozzávalók 4 főre
- 2 bögre* friss cékla meghámozva, felkockázva
- 2 ek olívaolaj
- 4 gerezd fokhagyma finomra vágva
- 2 tk friss zsályalevél (szár nélkül) finomra vágva
- 1,5 tk friss kakukkfű (szár nélkül)
- 0,5 tk friss rozmaring finomra vágva
- 0,5-1 tk só
- csipetnyi szerecsendió
- csipetnyi tarkabors
- 1 közepes cukkini felkockázva
- 1 bögre vöröshagyma finomra vágva
- 1 csomag vegán leveles tészta
- 0,25-0,5 bögre vegán mozzarella sajt
- néhány ek mandulatej a kenéshez
- fokhagymás növényi tejföl (opcionális)
*1 bögre=250 ml
Elkészítés
Olvassuk el a leveles tésztára vonatkozó instrukciókat a zacskón, hagyjuk felengedni, ha szükséges. Melegítsük elő a sütőt 200 °C-ra. A tepsit béleljük ki sütőpapírral. Oszlassuk el egyenletesen a céklát a sütőpapíron, csurgassunk rá 0,5 evőkanálnyi olívaolajat. Sütőben hőkezeljük kb. 25 percig.
Közben egy kis tálkában keverjük össze a maradék olívaolajat, fokhagymát, zsályát, kakukkfüvet, rozmaringot, szerecsendiót, borsot, sót. Tegyük félre.
Amikor a cékla megsült, vegyük ki a tepsit, adjuk hozzá a cukkinit és a vöröshagymát. Öntsük rá az fűszeres-olajos mixet, keverjük össze alaposan. Süssük tovább kb. 20 percig, vagy ameddig meg nem puhul a cukkini. Vegyük ki a tálcát a sütőből, és tegyük félre.
Egy tiszta, belisztezett felületre fektessük rá a leveles tésztát. Hengergessük ki, nem baj, ha kicsit nyúlik is közben. Vágjuk fel 8 kockára. A kockák egyik felére halmozzuk rá egyenletesen a sült zöldségeket, egy kis szegélyt szabadon hagyva. (Ha marad a töltelékből, inkább együk meg külön, ne zsúfoljuk rá a tésztára!) Szórjuk a töltelékkupacokra a vegán mozzarellát. Kenjük be langyos vízzel a leveles tészta szélét, majd hajtsuk rá a töltelékre. Simítsunk végig a széleken, hogy biztosan jól legyenek zárva. Egy villával megnyomkodva a szegélyt, bordázott hatást érhetünk el.
A pitéket visszatehetjük az előzőleg használt sütőpapírra, a piték tetejét kenjük be egy kis növényi tejjel. Végül hasítsunk mindegyik tetején egy kis rést (ezt a lépést ne felejtsük el).
Süssük a pitéket 20-25 percig vagy ameddig aranybarnák lesznek. Tálaljuk őket melegen, egy kis fokhagymás vegán tejfölt kínálva mellé mártogatósnak.
Tipp: ha dupla adagot készítünk, a második adag rögtön sütés után lefagyasztható. Először egy tálcára fektetve tegyük be a pitéket a fagyasztóba 1 órára, majd konyhai zacskóba csomagolva tegyük őket vissza a fagyasztóba. Újbóli hőkelezéskor sütőpapírra fektetve tegyük be a pitéket 175 °C-ra előmelegített sütőbe, és süssük őket 12-15 percig vagy amíg teljesen átmelegszenek.
Források: Agrárvidék.hu, Mushi.hu, Felelős gasztrohős
Kiemelt kép: Monika Grabowska (Pexels)