Az ókori rómaiak úgy tartották, hogy ha tivornya közben virágkoszorút viselnek a fejükön, akkor az majd megvédi őket a másnaposságtól. Lehet, hogy itt csúszott félre az előző este, nem igaz?
Mi történik ilyenkor a testünkben?
Hányinger, hányás, émelygés, sziasztok!
A gyomorpanaszokat és a hányingert a túltermelődő gyomorsav okozza, valamint az alkohol irritálja a gyomorfalat, ezért a szervezet mihamarabb meg akar szabadulni a bevitt mennyiségtől.
Oh, máj!
Az alkohol lebontása során zajló biokémiai folyamatok eredményeként toxikus anyagok termelődnek szervezetünkben. Például a máj alkohol-dehidrogenáz nevű enzimje az alkoholt acetaldehidre bontja, ami mind a májat, mind az agyat károsítja.
Húzd már be a függönyt!
A nagy mennyiségű alkohol megterheli a központi idegrendszert. Ezért fejfájás, ingerlékenység, koncentrációs zavar, hang- és fényérzékenység lép fel.
Csak hadd heverjek itt egy ideig…
Bár a részeg ember egy idő után eldől, mint egy fa, és teljesen kiütve valóban alszik pár órát, de ebben az alvásban nincs sok köszönet. Az alkohol megzavarja az alvás természetes fázisait, különösen a REM-szakaszt. Így tehát ha alszunk is, kialvatlanul ébredünk. Enerváltságot okoz az is, hogy a sejtek energiáját biztosító glükóz mennyisége csökken, mivel a bevitt alkoholt lebontó májnak épp megvan a maga baja, így nem tud elegendő glükózt termelni. Ilyenkor a kardiovaszkuláris rendszer fokozott megterhelésnek van kitéve, és az immunrendszerünk is legyengül. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a testünk több frontos háborút vív éppen, és ez sokat kivesz belőlünk.
Mit igyunk?
Kutyaharapást szőrével: a gyógysör most akkor használ, vagy csak egy tévhit? A másnaposság tünetei akkor a legerősebbek, amikor a véralkoholoszint nullára esik. Ezért a gyógysör elodázza, elnyújtja a folyamatot. Rövid ideig használhat, mert tompítja a tüneteket, a hideg és a keserű nyugtatja a gyomrot, de tovább dehidratáljuk vele a szervezetet, így nem ez a legideálisabb gyógymód a kínzó tünetekre. Ugyanez a helyzet a reggeli mimózakoktéllal (egyharmad rész pezsgő, kétharmad rész narancs juice).
Mindenekelőtt a méregtelenítő szerveket segítsük: igyunk sok vizet a vese és a máj kedvéért.
A szódabikarbónás víz a gyomornak kedvez, és kétféleképpen hathat: vagy megszünteti a hányingert, vagy „kiugrasztja a rókát a bokorból”, de mindenképp hasznos, és hamar elkészíthető.
Ha módszeresebben űznénk el a szellemeket, a máriatövisből készült tea méregtelenítő hatással bír (de az esetleg szedett gyógyszerek hatását csökkentheti, erre figyelni kell). A gyömbér- vagy mentatea is kiváló e célra. Illetve jó, ha van otthon egy kis ginzeng, néhány kontrollcsoportos vizsgálat szerint jól beválik macskajaj idején.
Van, aki a szénsavas üdítőket preferálja ilyenkor, de ehelyett sokkal jobb választás egy izotóniás ital, mivel visszaállítja az elvesztett elektrolitokat (kémiai hírvivők, amelyek segítenek a testi funkciók eredményes ellátásában).
Nálam van mixer és juicer is, de egy szimpla narancsfacsaró is megteszi. Ezeket ilyenkor célszerű beüzemelni, hogy valódi gyümölcslével kényeztessük magunkat. Aki szereti az egzotikus ízeket, kókuszvizet is fogyaszthat. Ha hiányzik a kávé, akkor igyuk azt egy nagy pohár víz kíséretében, és lehetőleg ne éhgyomorra.
Adunk egy vadabb tippet is: igyunk savanyúságlevet! Ugyanis a lében található só, cukor és ecet segítenek helyreállítani az elektrolitháztartást.
Mit együnk?
Bármi, ami keserű, jót tesz a megterhelt gyomornak, a gyömbér pedig hatásos hányinger ellen. Az nem sokat segít, ha ilyenkor szénhidráttal és zsírral bombázzuk tovább a szervezetet. Viszont egy könnyű reggeli gyümölcsökkel, zöldségekkel, teljes kiőrlésű péksütivel jó választás lehet. És a klasszikus reggeli superfood: a tojásban lévő aminosavak segítenek a májnak az alkohol lebontásában.
A teljes kiőrlésű keksz és méz kombó a vércukorszintünket állítja helyre, a zabkása pedig B-vitamint, vasat, magnéziumot, kalciumot tartalmaz, segíti a test regenerálódását. A magas káliumtartalmú ételek is a barátaink ilyenkor, pl. banán, datolya, kel- és salátafélék.
Ha van egy áldott jó lélek, aki levessel készült, akkor pl. egy jó hús-, miso- vagy korhelyleves pótolja a kiürült nitrogént, ásványi anyagokat, folyadékot.
Mi segít még?
Egy frissítő fürdő vagy zuhanyozás is sokat dob a hangulaton, a bőrnek pedig jót tesz a szezámolajos bedörzsölés.
A szűnni nem akaró fejfájást (terápiás tisztaságú) borsmentás illóolajjal is orvosolni lehet: kettőt cseppentsünk a koponya és gerinc találkozási pontjára. (Magas vérnyomás, várandósság, szembetegség esetén nem javasolt.)
Egy jó séta, könnyű kocogás felgyorsítja a keringést, a légzést és az anyagcserét, így a méreganyagok hamarabb távozhatnak a szervezetből.
Ha továbbra is szörnyen érezzük magunkat, be lehet venni fájdalomcsillapítót, de legyünk tisztában azzal, hogy az ilyen tabletták hatóanyaga roncsolja a (most amúgy is megterhelt) májat.
Ha tudunk, aludjunk vissza, hadd regenerálódjon a szervezet.
Összegezve: pótoljuk bőszen az ásványi anyagokat, a folyadékot és a vitaminokat. Hagyjuk a testünket regenerálódni, és esetleg gondolkozzunk el azon, hol volt az előző estében az a pont, ahol ha máshogy döntöttünk volna, nem itt kötünk ki. Bocsássunk meg magunknak, és tudatosítsuk: legközelebb lehetünk okosabbak, hozhatunk jobb döntéseket.
Források:
A legdurvább tévhitek a másnaposságról
A leggyakoribb tévhitek a másnaposságról
A másnaposság biológiája
Mi használ és mi nem a másnaposság ellen
Tévhitek a másnaposságról
Kiemelt kép: dendoktoor (Pixabay)