Júliusban gyűjthető gyógynövények

Méhész Ádám gyógynövénytúra-vezető bemutat öt gyógynövényt, amelyeket bátran gyűjthetünk és feldolgozhatunk magunk is a nyár közepén
katáng

Méhész Ádám vagyok, miskolci születésű, de immáron budapesti legény. A természetjárást gyerekkorom óta gyakorlom, ebben kezdetekben Édesanyám is sokat segített, de persze most már egyáltalán nem kell fogni a kezem.

Tanulmányaimat az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Károly Róbert Campusán végeztem, ahol Lakatos Márk (mesteroktató, nem a stylist) rengeteg információval látott el engem a gyógy- és fűszernövénytermesztő és -feldolgozó felsőfokú szakképzésen. Ugyanitt környezetgazdálkodási agrármérnök diplomára is szert tettem.

Már a tanulmányaim alatt elkezdtem dolgozni Bükkszentkereszten, Szabó György (sokak által Gyuri bácsiként ismert) gyógynövényeket feldolgozó üzemében. Diplomám megszerzése után pedig már jóformán fix állás várt rám a bükki füvesembernél.

Ott töltött éveim során részt vettem a csomagolóüzem munkálataiban és a telefonos tanácsadásban, segítettem bolti eladóként, és elkezdtem gyógynövénytúrákat is vezetni. Több nyáron át vittem túrákat kerti- és vadonélő növények közt egyaránt.

Gyógynövénytúra közben

Azonban tavaly Budapestre költöztem, és immár itt folytatódik az életem. Hogy eddig megszerzett tapasztalataim ne vesszenek feledésbe, folytatom azt, amit már Bükkszentkereszten tudásként elsajátítottam. Jelenlegi vállalkozásom a „Gyógynövénytúra – Méhész Ádám” nevet viseli, erre Facebookon könnyű rátalálni. Tavaly még csak a Hárshegyen vezettem a túráimat, de idén már velem lehet járni a természetet Normafán és a Mocsárosdűlő területén is.

Lássuk, hogy miket is érdemes szedni júliusban!

Közönséges diófalevél

Gyűjtése és feldolgozása:
Mikor a levél színe sötétzöld, de még rozsdafoltoktól mentes. Így gyűjtésére már június végén is sort keríthetünk, de júliusban az igazi, augusztus első 2 hete pedig még belefér. Leveleit kocsány nélkül szedjük, és ha nagyon belelendülnénk, tartsuk észben, hogy a fa levélzetének legfeljebb 15%-át szabad leszedni, nehogy később a termés minősége bánja. A leveleket vágódeszkán egy nagyobb konyhakéssel felaprítjuk, majd szárítjuk. Ha már jónak sejtjük, markoljunk bele, s ha a levélkék recsegve törnek össze kezünk közt, akkor az már tényleg jó lesz.

Alkalmazás:
Kúraszerűen érdemes innunk 6-8 héten keresztül, majd tartsunk ugyanannyi szünetet vele. Reggel, éhgyomorra, napi egy csésze tea bőven elegendő belőle. Gyulladáscsökkentő hatását egész testünkben kifejti, emésztésünket támogatja, nyirokrendszerünket tisztítja. Anyagcserénket szabályozza, így hatásos cukorbetegség ellen. Daganatellenes tulajdonsággal is rendelkezik. Rendszeres fogyasztása vérhígító hatású, így erősebb vérhígító gyógyszert szedők csak a háziorvos hozzájárulásával igyák! Gyulladt szemünkre borogatásként éppoly hatékony, mint a kamillavirág teája. Orrpolip esetén érdemes orröblítést végeznünk vele napjában többször. Teáját bőrünkön alkalmazva segíti annak tisztaságát és rugalmasságát, ideális rovarcsípésre, hámsérülésre, de még fekély kezelésére is. 

Közönséges diófalevél

Mezei katáng virágos hajtás

Gyűjtése és feldolgozása:
Virágzásakor érdemes szedni, júliustól akár szeptember végéig is. A virágos hajtás felső 40 cm-es része az, amire szükségünk van. Esetleg pár nagyobb levelet hozzácsíphetünk még ehhez a növény alsóbb részeiről. Már a szedésénél is érdemes vágóeszközt használni, de aprításához pláne masszívabb eszköz szükséges. Igyekezzünk félcentis darabokra vágni, így könnyebben fog majd kiázni a teája. Szárítása során élénken kék virágai sajnos szinte teljesen megsemmisülnek, mivel összekapódnak. A szárítandó növények közt hagyjunk egy párcentis szárdarabot is. Ha már ezt roppantva tudjuk törni, akkor biztosan jó lesz az egész.

Alkalmazás:
Kúraszerűen érdemes fogyasztani a belőle készült főzetet. Első héten minden reggel, második héten már csak minden másnap, harmadik héten pedig kettő tea elfogyasztása épp elegendő is. A máj és epehólyag működésében segít főleg, így emésztést javító hatása kiemelt. Azonban akinek 3 mm-nél nagyobb epeköve van, az inkább ne fogyassza, mert a követ könnyedén megindíthatja. Hatékony a lép tisztításában, alkalmazzuk fogyókúránál, segít puffadásos problémák elmulasztásában.

Mezei katáng

Fürtös menta virágos hajtás

Gyűjtése és feldolgozása:
Gyakran hívják lómentának is, mely a virágzás kezdete után már gyűjthető. Illatában nem olyan erős, mint a borsmenta vagy a fodormenta, de ettől még fitoterápiás hatásfoka egészen kimagasló. A virágos hajtás felső, maximum 40 cm-es részét gyűjtsük. Vágódeszkán szintén apróra vágjuk, majd a szárítás végén töréspróbát végzünk a szárrészén, pont ahogy a mezei katángnál tettük.

Alkalmazás:
Az egyik legbiztonságosabb növény, így gyerkőcöknek már 4 éves kortól adható. Felnőttek pedig nyugodtan fogyaszthatják napi akár 3 csészével is, megszakítás nélkül, bármeddig. Kitűnő immunerősítő, emellett az allergiás tünetek csökkentésében is remekül működik. Íze könnyedebb, kevésbé mentolos, mint rokonfajaié, emésztési problémák kezelésére alkalmas. Az egyik legjobb növény megfázás, köhögés, hányinger ellen. Baktériumölő hatását főleg légúti és húgyúti fertőzéseknél használjuk ki. Külsőleg főleg zsíros arcbőrnél alkalmazandó lemosóként.

Fürtös menta

Mezei cickafark virágos hajtás

Gyűjtése és feldolgozása:
Igazi nyári növény, mely imádja a napfényt. Sokszor már júniusban is gyűjthető. A tisztán fehér virágzatú növényeknek a felső 30-40 cm-es részét szedjük. A rózsaszínűek sajnos nem jók. Vágódeszkán masszívabb konyhakéssel vagy metszőollóval aprítjuk. Félcentis darabokban terítésre ideális. Ha pedig már száraznak látjuk, itt is végezzünk töréspróbát.

Alkalmazás:
Ha napi szinten szeretnénk fogyasztani, akkor kúraszerűen kell alkalmazni. 6 héten keresztül igyuk, aztán tartsunk vele ugyanennyi szünetet. Növényi ösztrogén tartalma miatt inkább csak nőknek ajánlott tartósabb használata. Kitűnő étvágyjavító és görcsoldó hatású. Segítségével mérsékelhetők a menstruációs fájdalmak. Gyulladáscsökkentő hatását az egész testben kifejti. Ülőfürdőként vagy irrigáló folyadékként egyaránt ideális a női nemi szervek fertőzései ellen. A Kék-Lukács féle Kék Kenőcs egyik fő összetevője a cickafark virágának illóolaja. Ez a készítmény az egyik leghatékonyabb hámsérülések, fekély, égési sérülések gyógyítására és az ehhez társuló fájdalomérzet mérséklésére.

Mezei cickafark

Tejoltó galaj virágos hajtás

Gyűjtése és feldolgozása:
A galaj fajok nagyon hasonlóak, de a tejoltó hatékonyan különül el tőlük citromsárga virágzatával. Általában július végéig tudjuk gyűjteni . A teljes virágzásában lévő növény felső részének 40 cm-es részét szedjük, centis darabokra aprítjuk, majd kiterítve szárítjuk. Ilyenkor kellemesen mézes illata van. Töréspróbával ellenőrizzük, hogy megfelelően kiszáradt-e. Befőttes üvegben tárolva 2 éves szavatossági időt szokás neki adni. Ennek leteltével is nyugodtan fogyasztható, csak a hatásfoka lesz gyengébb.

Alkalmazás:
Teája biztonságos, napi  1-2 csészével bármeddig iható. Támogatja a gyengébb veseműködést, így kíméletesen vízhajtó hatású. Húgyúti gyulladások elmulasztására remek választás. Segíti a máj és epehólyag működését, de nyugodtan fogyaszthatja epeköves is, nem fog gondot okozni. Tisztítja a mirigyeket, és erősíti az immunrendszert. Lemosószerként pikkelysömörre, ekcémára és nehezen gyógyuló sebekre egyaránt javasolt.

Tejoltó galaj

Ezeken kívül természetesen még nagyon sok egyéb gyűjthető növény áll rendelkezésünkre ebben a hónapban. Ha szeretnéd ezeket megismerni, és részt vennél egy igazán jó hangulatú gyógynövénytúrán, az időpontokat megtalálod a Facebookon. Várlak szeretettel!

Méhész Ádám írása

A képeket készítette: Méhész Ádám
Kiemelt kép: mezei katáng

Hozzászólások (1):

  1. BÁGNES

    2022/07/18 at 18:21

    Nemrég arra tanított egy gyógynövényes termékeket készítő hölgy, hogy csak használat előtt aprítsam a növényeket, hogy ne illanjanak el a hatóanyagok. Előre aprítva jobban kiszáradnak. Mindkettő logikus érv, nem tudok dönteni😁

Hozzászólások.