Gondoltam, ha már begyúrtam a szokásos 3:2:1 linzertésztát, csinálok mindenből egy kicsit. Ebben a tésztában épp az a szuper, hogy tulajdonképpen bárhogy működik. Mutatok néhány variációt, de lehet bátran kísérletezni. Két fontos dolgot kell megjegyezni. Egyrészt, a gyúrásnál az alapanyagok legyenek hidegek, a kezünk pedig gyors. Másrészt, ezt a tésztát világosra kell sütni, akkor lesz omlós és nem ropogós. Ha aranybarna, akkor túlment.
A 3:2:1 arányú tészta hozzávalói:
- 300 g liszt
- 200 g vegán margarin
- 100 g porcukor
Elkészítés:
A hideg, felkockázott margarint elmorzsoljuk a szárazanyagokkal, majd gombóccá gyúrjuk. A hűtőben pihentetjük kb. 1 órát, utána lehet vele dolgozni. Így begyúrva egyébként napokig eláll, és akár több részletben is süthetjük. Mindegyik verziót 180 °C-on, alsó-felső sütéssel sütjük 8-12 percig, vastagságtól függően.
Variációk
Kókuszos jégcsap (az a cuki porcukros-csavart):
Kókuszreszeléket és narancshéjat gyúrunk a tésztához, vékony csíkokat sodrunk, majd összetekerjük. Ha a teljes adagot ilyenre szeretnénk, akkor 2-3 evőkanál kókuszreszelékre és egy nagy narancs héjára lesz szükség.
Mákos patkók:
Mákot és citromhéjat adunk a tésztához, ezt is kisodorjuk. Nagyjából 10 centis darabokat vágunk, és patkó alakúra hajtogatjuk. Sütés után csokiba mártjuk a végeit. Tipp: A csokoládét zacskóba tördelve, forró vízbe téve lehet a legkönnyebben felolvasztani.
Sós karamellás linzer:
Darált diót teszünk a tésztába, de anélkül is működik (teljes adaghoz 70 g dió). Nagyobb köröket szaggatunk, és minden másodiknak lyukasztjuk a közepét úgy, hogy egész nagy legyen középen a lyuk, csak egy kis perem maradjon az összeragasztásnál. Így jó sok töltelék fér majd bele. A sós karamellás krémmel megtöltjük, picit betesszük a fagyasztóba dermedni, majd olvasztott csokival leöntjük. Itt a csokihoz 100 grammonként 1,5 evőkanál olajat érdemes keverni, így könnyebb vele dolgozni.
A sós karamella hozzávalói és elkészítése:
- 200 ml vegán habtejszín
- 50 g vegán margarin
- 160 g cukor
- 1 nagy csipet só
A cukrot közepes lángon melegítjük, nem kevergetjük, csak ha már szinte az egész felolvadt. A tejszínt közben felforrósítjuk. A karamellizálódott cukorhoz adjuk a margarint, keverjük, amíg teljesen elolvad, felveszi a cukor a zsiradékot. Végül félrehúzzuk a tűzről, és belekeverjük a forró tejszínt. A pulton hagyjuk kihűlni, közben néhányszor átkeverjük. Hűtőben tárolva, akár 2 hétig is eláll.
Angyalszem:
Az alaptésztából golyókat formázunk, a közepébe fakanál végével mélyedést készítünk, így sütjük meg, majd lekvárral töltjük. Díszíthetjük akár csokoládéval is.
Snickers-kosár:
A sima alaptésztát nagy, virág alakú kiszúróval kivágjuk, muffinsütőformába nyomkodjuk. Az alját megszurkáljuk villával és megsütjük. A sós karamellás krémet földimogyoróval összekeverjük, megtöltjük vele a kosárkákat, végül csokival díszítjük.
Pisztáciás falat:
Darált pisztáciát adunk az alaptésztához (teljes adaghoz 70 g), és vékonyra nyújtjuk. A töltelékhez 200 g darált pisztáciát, 50 g aprított aranymazsolát, 2 evőkanál cukrot és egy kevés növényi tejet összeforralunk a mikróban. Puha marcipán állagúnak kell lennie. Zsemlemorzsával korrigálható, ha híg. Ezt egy csíkban a kinyújtott tésztánk szélére tesszük. Feltekerjük, mint a palacsintát, majd ujjnyi vastag szeleteket vágunk. Megsütjük.
További linzervariációkért keressétek a Milk Free And More blogot, vagy böngésszetek Paul-Boros Rita korábbi receptjei között a magazin oldalán ITT. (A szerk.)
A cikkben szereplő képek a szerző tulajdonát képezik.
A Milk Free And More blog szerzője: Paul-Boros Rita