Javában tél van, így még tart a hűvös idő egy darabig. Ahogy a nyári, mozgásban gazdag életmódot felváltja a téli időszak, úgy többet ülünk a megszokottnál. Ez persze testileg több szempontból is rossz. A fölösleges kilók könnyebben tapadnak, a hangulat ingadozóbbá válik és a gerincnek sem tesz jót. Illetve huzamosabban nem használ a prosztata működésének sem. Cikkem ez utóbbival foglalkozik.
Füzike
Fogyasztás:
A kisvirágú füzike teájának alig van szaga, íze enyhén savanykás, lenyelve pedig kissé száraz érzést hagy maga után. Ha még nincs is gond a prosztatával, a problémákat megelőzni akkor is érdemes. Negyven éves kor felett heti egy csésze, ötven felett heti 2-3, míg hatvantól napjában érdemes fogyasztani teáját. Teljesen biztonságos növényről van szó, melynek rendszeres alkalmazása sem jár káros mellékhatással. A tea leszűrése előtt megfigyelhető a folyadék tetején egy vékony réteg, amolyan hártya. Hogy ez ne akadjon fenn a szűrőn, érdemes kiemelni onnan fa vagy műanyag kanállal, s egyből elfogyasztani. Teája minden esetben reggel éhgyomorra fejti ki legjobban a hatását.
Mire jó:
Mint a legtöbb füzike faj, úgy a kisvirágú füzike is gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Ily módon ajánlott hólyaggyulladás és hólyagműködési elégtelenségek fennállásakor. Enyhén vízhajtó, így támogatja a veseműködést, estére azonban szépen csökkenti a vizelések gyakoriságát. Immunerősítő és hangulatjavító hatású. Az előbbi szempontokat tekintve nők számára is ajánlott ez a növény. Férfiaknak segít elkerülni a prosztata megnagyobbodását és a prosztatarák megelőzésében is hatékony szerepet tölt be.
Csalán
Fogyasztás:
A nagy csalán teája amolyan „zöld” illatú, íze pedig kissé édeskés, tehát egyáltalán nem kellemetlen. Vízhajtó hatása miatt reggel éhgyomorra érdemes fogyasztani őt is. Azonban nála már fontos a kúraszerű alkalmazás. Ha naponta isszuk, akkor 6 hét elteltével 6 hétig kell szüneteltetni a fogyasztását. Egyébként a leveléből forrázással, míg a gyökeréből 4-5 perces főzéssel készítjük a gyógyteát.
Mire jó:
A nagy csalán igen sokoldalú, azonban ha prosztata problémák kezelése a cél, akkor a gyökeréből készült tea a legjobb számunkra. Fogyasztása növeli a vizelet mennyiségét, gyorsítja a testünkön való átáramlását, azonban jelentősen csökkenti a vizelési ingert. Egyébként az egyik legjobb vértisztító, mivel segít feloldani az anyagcseréből származó salakanyagokat. Húgysavcsökkentő hatása révén segít megelőzni a köszvényt, illetve a hozzá hasonló ízületi és reumatikus betegségeket. Teája élénkítő hatású, magas kalcium és vastartalmú. Allergiás betegségeknél is hatékony segítséget nyújthat.
Olvasd el ezt is:
Szurokfű
Fogyasztás:
A közönséges szurokfű teája fűszeres illatú és ízű, már kortyolgatás közben is élénkítő érzetet kelt. Élénkítő hatású, így főleg a nap első felében javasolt fogyasztani. Felnőttek nyugodtan fogyaszthatják akár napi 2-3 csészével is, de ilyen esetben 2 hét után tartsunk vele 2 hét szünetet. Ha viszont csak napi egy csészével iszunk belőle, akkor bármeddig alkalmazható. Várandósság esetén kerülendő a fogyasztása, gyermekeknek pedig 8 éves kortól adható.
Mire jó:
Antiszeptikus, tehát fertőtlenítő hatású. Köhögés csillapítására és egyéb torokbántalmak, valamint hangszalag problémák és rekedtség kezelésére ajánlott. Étkezés előtt fél órával fogyasztva javítja az éhségérzetet, míg étkezést követően alkalmazva segíti az emésztést. Erősíti az immunrendszert és segíti az agyalapi mirigy működését, ezáltal a hormonháztartást is. Javítja a sima izomszövetek vérellátását, így ajánlott sportolók számára. Huzamosabb fogyasztása javítja a férfi potenciát és segít csökkenteni a merevedési zavarokat.
Galaj
Fogyasztás:
A közönséges galaj teája viszonylag szagtalan, ízre semleges, a kortyérzete azonban enyhén száraznak tűnő. Fogyasztása biztonságos hosszú távon keresztül, s mivel gyógyhatását általában csak lassan fejti ki, így sokáig is kell inni. Azonban semmilyen káros mellékhatással nem rendelkezik, és napjában bármikor fogyasztható.
Mire jó:
A közönséges, a tejoltó és a ragadós galaj szinte azonos tulajdonságokkal rendelkezik, de most a közönséges kerül kifejtésre. Főleg pajzsmirigy problémák kapcsán szokott felmerülni a neve. Alul- és túlműködésre egyaránt eredményesen alkalmazható. Hatékonyan, de mégis kíméletesen fokozza a vese és epe működését. Ha gondok vannak a bőr zsírosságával, legyen szó bármelyik végletről, a tea segít csillapítani a problémát. Ilyen esetben borogatni is érdemes vele az érintett területet naponta többször. Illetve, ami a jelenlegi cikk szempontjából a legfontosabb, hogy a növény prosztatabántalmak kezelésében is hatékony.
Méhész Ádám írása.
A képek a szerző tulajdonában állnak.
Kiemelt kép: Feyza Dastan / Pexels