A csokitorta nemzetközi világnapja minden évben január 27. napjára esik. Igazán feldobja a januárt, ami a legtöbbünknek nem éppen a legkedvesebb hónapja. Innentől érdemes lesz már jó előre bejelölni ezt a dátumot.
Több ötletem is volt erre az alkalomra, végül azt gondoltam, maradok a hagyományosabb verziónál, egy pici csavarral. Most málnás csokitorta recepttel készültem nektek, a tőlem megszokott vegán formában. Ígérem, hogy érkezik hamarosan egy maracujás, fehécsokis verzió is. Igyekeztem minél részletesebben és érthetőbben leírni a lépéseket. Vágjatok bele bátran! Garantáltan sikeretek lesz vele!
Hozzávalók
Piskóta:
- 230 g liszt
- 340 ml növényi tej
- 150 g cukor
- 1,5 cs. sütőpor
- 70 g natúr kakaópor
- 2 csapott ek. útifűmaghéj
Csokis krém:
- 200 ml vegán habtejszín
- 125 g cukor
- 150 g vegán margarin
- 60 g natúr kakaópor
- 100 g vegán étcsoki
- 1 kk. vaníliakivonat
- 1 adag presszókávé
Málnaalap:
- 100 g málna (fagyasztott)
- 1 ek. cukor
- 18 g keményítő vagy pudingpor (főzős)
- 150 ml málnaszörp/málnaüdítő (a szörp hígítva értendő)
Mascarponés málnakrém:
- 0,5 adag málnaalap
- 125 g vegán mascarpone
- 1 ek. porcukor
Csokis vajkrém:
- 100 g vegán „tej” vagy étcsoki (olvasztva)
- 250 g vegán margarin (puha)
- 150 g porcukor
- 30 ml forró víz
Elkészítés
Piskóta:
A tortát a piskótával érdemes kezdeni. Ezt akár 2-3 nappal korábban is megsüthetjük. A megadott hozzávalókat elfelezzük, és két felvonásban, két külön piskótát sütünk. Nem javaslom egyben bekeverni, mert hosszan sül, így a második adag túl sokat állna.
A hozzávalókat tálba kimérjük, és villával egyneműre keverjük. 170 °C-on, alsó-felső sütéssel, 16 cm-es formában, nagyjából 40 percig sütjük. Mivel a pontos sütési idő sütőfüggő, ezért mindenképpen ellenőrizzük tűpróbával! Rácsra fordítva, tortakarika nélkül, fejjel lefelé érdemes kihűteni!
Csokis krém:
A csokis krémmel úgy kell kalkulálni, hogy akkor lesz igazán jó az állaga, ha legalább 8-10 órán át a hűtőben pihen. Ez is nagyon sokáig eláll, hűtőben hosszan tárolható.
Kis változtatással Vajda Ági csilliárd kalóriás csokikrémjét készítettem el.
A tejszínt a cukorral összemelegítjük kis lábasban. A tűzről félrehúzva hozzáadjuk a kakaóport és a vaníliát. Csomómentesre keverjük, majd 1-2 percig együtt melegítjük tovább. Ismét félrehúzzuk, és beletesszük a kockákra tördelt csokit, illetve a kávét. Pár percig hagyjuk olvadni, majd csomómentesre keverjük. Végül a margarint is beledolgozzuk.
Először meglehetősen hígnak fog tűnni, de a hűtős pihenő után fantasztikus lesz az állaga.
Málnaalap:
A málnát kis lábasban összefőzzük a cukorral. A szörpöt vagy üdítőt közben csomómentesre keverjük a keményítővel. Amikor a málna már szétesett, hozzáadjuk a keményítős folyadékot, és folyamatos kevergetés mellett besűrítjük. A keményítő helyett ízlés szerint főzős pudingport is használhatunk.
Még forrón folpakot simítunk a tetejére, hogy ne bőrösödjön be. Ezután félretesszük hűlni.
Mascarponés málnakrém:
A kihűlt málnás alapot, a mascarponét és a cukrot teljesen homogén állagúra keverjük. Szükség szerint tovább ízesíthetjük vaníliával, citrommal, cukorral.
Csokis vajkrém:
A porcukrot tálba kimérjük. Ráöntjük a forró vizet, és habverővel elkeverjük, majd az olvadt csokoládét is hozzáadjuk. Végül a puha margarint több részletben beledolgozzuk. A robotgépünket a legmagasabb fokozatra kapcsoljuk, és a keveréket jó alaposan kihabosítjuk. Az elkészült vajkrémmel dolgozhatunk is azonnal.
Tipp: Ha a felhasználás alatt bármikor hűtőbe kerül a vajkrémünk, 10 mp alatt kicsit puhítsuk meg a mikróban, majd ismét habosítsuk ki magas fokozaton!
A torta összeállítása:
Amikor minden összetevőt elkészítettünk, összeállítjuk a tortát.
A két kisült piskótát vízszintesen félbevágjuk, így 4 piskótakorongot kapunk. A krémeket praktikus habzsákokba vagy erős anyagú zacskókba tölteni, mert könnyebb velük úgy dolgozni. Az összeállítást mindig azon a tortakartonon vagy tányéron csinálom, amin végül szervírozni szeretném.
Középre tesszük a tortakarikát (az alja nélkül). Kibéleljük a formát vax papírral vagy írásvetítő fóliával, és beletesszük az első piskótát. A piskóta szélére körben 2-3 cm magas peremet nyomunk, a középső részt pedig kitöltjük a csokis krémmel. Ismét piskóta következik, és vajkrém kerítés, de ezúttal a málnás krémmel töltjük ki, a tetejére pedig málnaalapot nyomunk. A harmadik piskóta következik, vajkrémmel és a csokis krémmel. Végül piskótával zárjuk a sort. Így tesszük be a hűtőbe legalább 6 órára a tortánkat.
Ha letelt az idő, kibontjuk a tortánkat és az újból kihabosított vajkrémmel burkoljuk.
Díszítés:
A díszítéshez szokás szerint csak tippeket írok, mert ezt mindenkinek az ízlésére bíznám. Én vegán macaronokat (csokiborításút és aranyszínűre festettet), csokiba mártott sós pereceket, csokis krémet és málnát használtam. A tortának csak az egyik oldalára csorgattam csokit, mely a következő arányok szerint készült: 100 g olvasztott csokoládé 3 evőkanál étolajjal. Íme a végeredmény:
A cikkben szereplő képek a szerző tulajdonát képezik.
Paul-Boros Rita receptje
Ha kedvetek támad megsütni ezt a finomságot, küldjétek el bátran a róla készült fotót szerkesztőségünknek, vagy osszátok meg az instasztoritokban, és jelöljétek meg a Tudaton magazint és Rita blogját, a Milk Free And More-t.