Tavaly fantasztikus bodzaszörpöt készítettünk Mimi dédivel és a gyerekekkel. Idén addig variáltunk, amíg egész egyszerűen kifutottunk az időből. Na de a bodza, az nagyon hiányzott. Kapóra jött, hogy születésnap van a családban. Gondoltam ha nem isszuk, akkor legalább együk. Szeretni fogjátok!
Az elkészítés módjában semmi bonyolult nincs. A korábbi receptek technikáit ollóztam össze ebben az esetben is. Ami újdonság, hogy most a piskóta sem csak egy piskóta, hanem egy vegán, málnás csoda. 🙂 Persze azt, hogy a piskótát ízesítsük, nem én találtam ki. Korábban Bebe Piskóta hangolt egy klasszikus tésztát epres ízvilágúra, ez adta az ihletet. Mázlim volt, mert működött a dolog ebben a „mentes” környezetben is. Szokás szerint három napig készült a torta, de munka és gyerekek mellett nekem ez a kényelmes, hobbi tempó. 🙂
Hozzávalók
Málnás piskóta:
- 450 g liszt
- 225 g málna (lehet fagyasztott)
- 180 ml olaj (lehet semleges ízű)
- 360 ml növényi tej
- 225 g cukor
- 2 csomag sütőpor
- 1,5 evőkanál útifűmaghéj
- 340 ml növényi tej (málna függvényében változhat!)
Málnás réteg:
- 450 g málna (lehet fagyasztott is)
- 100 g cukor
- 50 g főzős pudingpor vagy keményítő (vaníliás)
- 100 ml víz
Bodzás krém:
- 250 g vegán, mascarpone jellegű krém
- 200 ml növényi habtejszín (cukrozott)
- 2 evőkanál porcukor
- fél citrom héja
- 2 evőkanál citromlé
- 3 teáskanál bodza paszta/bodza dzsem
Fehércsokis vajkrém:
- 150 g porcukor
- 30 ml víz (forró)
- 1 tábla vegán fehércsoki
- 250 g vegán margarin (vaj ízű)
Lépések
Piskóta
A piskótához szükséges alapanyagokból egy kétfelé vágható és egy szimpla lapot tudunk sütni. Azért nem egyben készül, mert a vegán piskóta nehezebb, tömörebb, nem emelkedik meg annyira. Kevesebb bosszúsággal jár, ha két részletben csináljuk. Tehát a hozzávalókat elosztjuk 2/3 – 1/3 arányban.
A könnyebbség miatt mindenhol írom az átváltásokat, nehogy emiatt ne sikerüljön. 🙂
150 gramm málnát (friss vagy legyen kiolvasztva) átpasszírozunk egy apró lyukú szűrőn. A magokra nem lesz szükségünk. Ha mindent jól csináltunk, kb. 75 gramm málnavelőt nyerünk így.
Egy tálba mérünk 300 gramm lisztet, 120 ml olajat, 1 csomag sütőport, 150 gramm cukrot, 1 evőkanál útifűmaghéjat, a málnavelőt és 225 ml növényi tejet. A málnavelő és a növényi tej együtt 300 ml legyen! Ha kevesebb lett a velő, akkor több tej mehet bele.
Mindent összekeverünk, és egy sütőpapírral bélelt (csak alul béleljük) 18 centis formában 170 fokon, alsó-felső sütési módon kb. 45 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük!
Amikor elkészült, vékony pengéjű késsel óvatosan körbevágjuk, levesszük róla a formát és egy rácsra borítjuk. Fejjel lefelé hagyjuk kihűlni.
A másik piskótával ugyanígy járunk el, csak a mennyiségek és a sütési idő változik.
(150 gramm liszt, 75 gramm málna, 60 ml olaj, 75 gramm cukor, 0,5 csomag sütőpor, 0,5 evőkanál útifűmaghéj, kb. 115 ml növényi tej )
Málnás rész
Összesen 3 zselés elemet készítünk. Ehhez folpackkal kibélelünk két kistányért, illetve ha van szilikon formánk, akkor a harmadik réteghez azt használjuk. Ha nincs, akkor jó lesz egy harmadik kistányér is. Esetleg azt ki lehet bélelni buborékfóliával, és így egy mintás felületet kapunk.
A málnát feltesszük főni a cukorral és 2 evőkanál vízzel (a 100 ml-ből vesszük el), közepes fokozaton. Ha megpuhult a málna, átpasszírozzuk egy kislyukú szűrőn.
A keményítőt vagy pudingport kikeverjük a maradék vízzel, majd az átszűrt málnához keverjük, amíg teljesen homogén nem lesz. Visszatesszük a tűzhelyre, és folyamatos kevergetés mellett, közepes lángon besűrítjük.
Még forrón elosztjuk a 3 előkészített tányéron az elkészült zseléréteget.
Bodzás krém
A mascarponét, habtejszínt, citromot, cukrot és bodzát egy tálba mérjük, és alaposan kihabosítjuk.
Fehércsokis vajkrém
Ezt a vajkrémet gyakran használom, mert remekül lehet vele burkolni, és a tortát is összetartja. Még egy kevésbé masszív krémet is bent tud tartani.
A fehércsokit egy zacskóba tördeljük, lezárjuk. Egy tálkába forró vizet öntünk és beletesszük a csokit zacskóval együtt olvadni. Így biztosan nem ég meg. De lehet más módszert is alkalmazni természetesen.
A porcukrot kikeverjük a 30 ml forró vízzel, majd hozzáadjuk az olvadt fehércsokit is. Alacsony fokozaton, robotgéppel egyneműsítjük, majd több részletben hozzáadjuk a puha margarint. Magas fokozaton kihabosítjuk.
Összeállítás
Minden elemünk elkészült, most következik az összeállítás.
A vastagabb piskótát kétfelé vágjuk, a vékonyabb tetejét csak kicsit megskalpoljuk, hogy ne legyen íves. Így most három, nagyjából egyforma vastagságú málnás piskótánk van.
Az elsőt egy tortatálcára vagy tányérra helyezzük, majd rátesszük a kapcsos tortaformát. A formát belülről kibéleljük oldalt sütőpapírral, vaxpapírral vagy akár írásvetítő fóliával (nekem ez vált be).
A fehércsokis vajkrémet habzsákba tesszük, és körben, 2-3 cm magasan kerítést készítünk belőle, amit kiskanállal elegyengetünk.
A piskóta közepét megkenjük a bodzás krémmel (az elkészült krém kb. felével).
Ráhelyezzük a málnás zselét.
Ha az életmódunk, allergiánk engedi, meg lehet szórni a kimaradt széleket valamilyen apróra vágott maggal is akár.
Ezután következik egy piskóta, majd megismételjük az egész sort. Végül az utolsó piskótával lezárjuk a tortát, és csak kevés vajkrémet kenünk a tetejére.
Betesszük a hűtőbe 6-8 órára de a legjobb, ha egy egész éjszakát hagyjuk állni.
Ha a torta kellőképp lehűlt, levesszük a formát és a fóliát róla.
A megmaradt vajkrémet 5-10 másodpercre a mikróba tesszük, majd ha már nem kőkemény, kihabosítjuk ismét. Ekkor akár lehet színezni is. Én zselés állagú fekete ételfestékből használtam egy késhegynyit a szürke szín eléréséhez.
A tortát nagyjából bekenjük a vajkrémmel, majd egy simítóval/késsel/bármivel eldolgozzuk.
A harmadik zseléréteget a torta közepére helyezzük és a kimaradt krémekkel vagy akár tejszínhabbal, dekorcukorral, kekszekkel feldíszítjük.
További információ: Paul-Boros Rita receptoldalán
Paul-Boros Rita receptje
A cikkben szereplő képek a szerző tulajdonában állak.